}

Czy otaczasz się słowami i myślami, które pozwalają Ci się rozwijać? Czy katujesz siebie krytycyzmem i brakiem wiary w siebie, który podcina Ci skrzydła?

Każdy z nas przychodzi na ten świat z plecakiem zawieszonym na plecach. Przez lata plecak ten wypełnia się kamieniami lub piórami lub jednym i drugim. Kamienie symbolizują krytyczne słowa, brak wiary w siebie, niezapomniane porażki, toksyczne relacje. Z kolei pióra to wyraz pozytywnych słów, małych sukcesów, wiary we własne zdolności. Odzwierciedlają potrzebę wolności, pogoń za marzeniami oraz rozwój. To, co myślimy o sobie, to, co mówimy do siebie i jakie mamy względem siebie oczekiwania, znajduje odzwierciedlenie w zawartości naszego plecaka.

Słowa, jakimi się otaczamy są predykatorem skuteczności podejmowanych działań i szansy na sukces. Jeśli planujesz założyć własną firmę,  prowadzisz własny biznes, czy wprowadzasz nowy produkt na rynek z założeniem, że pewnie i tak poniesiesz porażkę, to Twoje szanse na sukces są znikome (samospełniające się proroctwo).

Słowa wyrażające brak wiary w siebie i krytycyzm ograniczają kreatywność naszych działań, umiejętność radzenia sobie z problemami oraz niweczą naszą szansę na sukces. Uniemożliwiają również nawiązanie korzystnych relacji w biznesie (od uczciwych zarobków po szanse na awans).

I tak wpadamy w błędne koło wyobrażeń . To jak postrzegamy siebie wpływa na postrzeganie nas przez innych oraz ich reakcję na naszą osobę. Jeśli będziemy kwestionować naszą wartość i umiejętności, nie nawiążemy wartościowych relacji osobistych, jak i z potencjalnymi klientami, czy inwestorami.

Jest jednak dobra wiadomość!

To Ty decydujesz, co włożysz do swojego plecaka i jak wielki ciężar będziesz musiała unieść.

Od czego zacząć?

Wskazówka nr 1: Załóż dziennik myśli i przez najbliższe 2 tygodnie zapisuj swoje myśli i słowa oraz sytuacje, w jakich się pojawiają.

Wskazówka nr 2: stosuj pozytywny ton

  1. Mów o tym, czego chcesz, nie o tym, czego nie chcesz
  2. Mów o tym, co możesz zrobić, a nie o tym, czego nie potrafisz
  3. Mów jaka jesteś.

 

Pamiętaj,  słowa są jak kompas, wybieraj te, które pozwolą Ci podążać w upragnionym kierunku.

 

P.S. Już za tydzień zaproszę Cię do bezpłatnego wyzwania „ODWAŻNY ROK”. Będzie o piórach i kamieniach. Zapisz się na odważny newsletter + odbierz PLAN ZMIANY, a już we wtorek otrzymasz ode mnie zaproszenie do wyzwania i dostęp do wszystkich materiałów.