}

090715bucks-carl-sketch-superJumbo

Jaka pierwsza myśl pojawia się w Twojej głowie, gdy słyszysz to słowo- pieniądze?

Wstyd, poczucie winy, zakłopotanie, a może sekrety? Nie ma co ukrywać- pieniądze są źródłem wstydu i choć na stałe wpisały się w naszą codzienność, to bezsprzecznie zajmują jedno z czołowych miejsc poza granicami komfortu.

Pieniądze są wytworem człowieka. I jak większość ludzkich wynalazków zostały stworzone z myślą, aby nam służyć, czy ułatwiać  życie. Jednak szybko się okazało, że role się odwróciły i to one przejęły kontrolę. Człowiek stał się towarem podlegającym wycenie.  Wartość innych osób, czy nawet naszą własną, szacuje się na podstawie wysokości zarobków, czy ilości posiadanych pieniędzy.

Temat pieniędzy nie jest mi obcy. Temat wstydu też nie. Wiem, jak potrafi zdusić, ścisnąć i zadławić. Wiem, jak potrafi okraść nas z radości życia. Pieniądze rządzą ludzkim życiem. Wstyd również.

Bo wstydzimy się i to często, że:

-nie potrafimy wycenić swojej pracy

-mamy za mało lub za dużo pieniędzy

-nie potrafimy nimi zarządzać

-mamy kredyt do spłacenia

-są powodem kłótni z partnerem/rodziną

-nawet, wtedy, kiedy musimy o nich porozmawiać to tego nie robimy

Nie rozmawiamy. Chcemy zarabiać więcej i więcej. Wydajemy, aby zakryć inne problemy, z którymi zmagamy się w życiu. Brak świadomości, czym tak naprawdę kierujemy się w życiu i co jest dla nas ważne, powoduje, że relacja z pieniędzmi staje się coraz bardziej napięta.

A jaka jest Twoja relacja z pieniędzmi?

Niektóre relacje bywają trudne i wymagają czasu, docierania się, poznawania, zrozumienia. Podobnie jest z pieniędzmi. Trzeba się uważnie przyjrzeć tej relacji, czy przypadkiem nie jest dla nas toksyczna, czy przypadkiem nie okrada nas z radości. Trzy najważniejsze pytania, z jakim powinniśmy się zmierzyć to:  Jak czujesz się w tej relacji, jaką osobą się stajesz i jaką chcesz być.

Aby w pełni odpowiedzieć na te pytania, musimy również zrozumieć, z jaką mocą oddziałuje na nas wstyd i poczucie winy i jaka jest ich rola. Kolejnym krokiem będzie wzięcie odpowiedzialności za siebie i nasze relacje finansowe.

Za każdym pieniądzem kryje się jakaś historia

Kiedy zastanawiasz się nad wyceną swoich usług lub negocjowanie wysokości zarobków, jaka historia rodzi się w Twojej głowie?

-„Nikt Ci tyle za to nie zapłaci. Za kogo Ty się uważasz, żeby żądać tyle pieniędzy. Nie jesteś zbyt mądra/wykształcona/doświadczona, aby tyle zarabiać”. Brzmi znajomo?

Wstyd, najbardziej prymitywna z ludzkich emocji, uczy nas  że nie jesteśmy tego warci. A na rezultaty nie trzeba długo czekać:

  • zaniżamy ceny naszych usług
  • nie negocjujemy podwyżki
  • wydajemy więcej, niż mamy

i oprócz wstydu dopada nas poczucie winy.

Co możemy zrobić?

Rozmawiać, szczerze i otwarcie. Z większą lub mniejszą odwagą. Tworzenia nowej historii, w której Twoje finansowe (i nie tylko) decyzje podejmowane są bez wstydu i poczucia winy.

No Shame, No blame.

[sgmb id=2]