}

Jeśli w Twojej głowie i sercu tli się pomysł, który chciałabyś zrealizować, ale „coś” powstrzymuje Cię przed działaniem, to dzisiejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Mistrzynie sabotażu. Doskonale wiedzą, jak i gdzie „uderzyć”, aby skutecznie podkopać wiarę w siebie, w swoje umiejętności i działania. Powtarzają nieustannie te same schematy, oczekując innych rezultatów. Kiedy nawet realizują jakiś pomysł to połowicznie, dokładając wszelkich starań, aby nie dać z siebie wszystkiego. Potrzeba bezpieczeństwa przeważa nad potrzebą działania, a poczucie niepewności i bezradności wpisało się w dzienny harmonogram.

W trakcie mojej pracy (ale również z własnych doświadczeń) zaobserwowałam 4 obszary, które wpływają na realizację naszych pomysłów i marzeń. Obszary, które przenikają się wzajemnie i są nierozłączne.

 

Poznaj 4 obszary oraz charakterystyczne zachowania dla każdego z nich  + odkryj przeszkody w realizacji Twojego projektu- PDF DO POBRANIA

Wszystkie historie opisane są za zgodą ich właścicielek ( imiona zostały zmienione 🙂

1. NASTAWIENIE

 Monika myśląc o rozwoju swojego biznesu, wzięła udział w drogim, zagranicznym kursie. Fantastycznie opracowane materiały, merytoryka bez zarzutu, system, który krok po kroku pokazywał i objaśniał etapy tworzenia produktu. Tego potrzebowała, to było to. Była nim zachwycona i z ekscytacją czekała na rozpoczęcie. Ale wraz z upływem czasu, z przerabianiem poszczególnych lekcji, jej ekscytacja zamieniła się w powolną rezygnację. Nie wypowiedziała się ani razu na forum, przestała odsłuchiwać nagrań i kontynuować lekcje. W głowie zaczęła kiełkować jej myśl, „że może ten program nie jest taki dobry, muszę poszukać czegoś innego”, więc zapisała się na kolejny kurs i sytuacja się powtórzyła.

Monika jest doskonałym przykładem braku wiary w siebie, w swoje umiejętności osiągnięcia i realizacji celów i marzeń. Częstą pułapką w jaką wpadamy jest coś, co nazywam „błędnym kołem doskonalenia „. Inwestujemy w przeróżne kursy do zarządzania, kursy mające podnieść produktywność, czy zwiększyć asertywność w pracy. Jest jeden (i to duży) haczyk. Jeśli nie wierzysz, że możesz coś zmienić i co więcej, jeśli NIE CHCESZ nic zmienić, żadnej kurs Ci nie pomoże. Nastawienie, Ty sama, jestem kluczem do wszystkiego.

Charakterystyczne cechy dla tego obszaru:

-brak wiary w siebie (za kogo Ty się uważasz’ nigdy tego nie osiągniesz, na pewno mi się nie uda)

-brak wiary w swoje zdolności, co do osiągnięcia i realizacji celów i marzeń

-skupianie się na niepowodzeniach i szukanie wymówek

 

2. STRATEGIE

Agatę poznałam jeszcze na studiach. Energiczna, wesoła i zawsze uśmiechnięta. Sprawiała wrażenie osoby, która wszystko ma dopięte na ostatni guzik i kontrola to jej drugie imię. Ale do czasu… Wystarczyła mała przeszkoda, gorszy dzień, czy niepowodzenie, aby wywrócić jej projekt do góry nogami i zawiesić w oczekiwaniu na lepszy dzień lub wieczne kiedyś. Sama nazywała ten stan czarną dziurą. Ta metafora dość dobitnie oddawała jej sytuację. Agata wierzyła w powodzenie swojego projektu, ale nie znała strategii, które pomogą jej przezwyciężyć trudności.

Charakterystyczne zachowania dla tego obszaru:

 • nie wie, jak ruszyć z miejsca
 • jak radzić sobie z przeszkodami (utknęłam i co dalej?)
 • nie inwestuje w swój rozwój
 • nie wie,jak radzić sobie z stresem/lękiem/porażką

 

3. DZIAŁANIE

Wyobraź sobie duże biurko, na którym panuje ład i porządek. Wszystko na swoim miejscu, narzędzia niezbędne do pracy, kolorowe karteczki,  inspiracje porozwieszane na ścianie, kwiaty w wazonie. Słowem nic, tylko pracować. Jednak właścicielka tego biurka, Kasia, jest bardziej zainteresowana wydarzeniami w social media, niż projektem.

Czujemy się bardzo zajęci i zapracowani, przecież nie można zrobić wszystkiego. Zgadzam się, nie można. Ale przyznaj się, tak szczerze, sama przed sobą- ile tak naprawdę czasu poświęcasz na to, co dla Ciebie ważne?

Charakterystyczne zachowania dla tego obszaru:

 • rozpoczynanie dnia z myślą: „tyle do zrobienie i nie wiem, od czego zacząć”
 • brak planu działania
 • brak systemu, który wspiera w działaniu
 • brak realizacji wyznaczonych kroków

 

4. ZAANGAŻOWANIE

Sylwia żartobliwie wyznaje, że słoma wystaje jej z butów, bo słomiany zapał dopada ją na każdym kroku. Robota pali jej się w rękach, pełna entuzjazmu i energii rozpoczyna nowe zadania, ale nagle, jak sama mówi, „dopada ją słoma” i porzuca pomysł, aby realizowac kolejny lub rozmyślać nad tym niezrealizowanym. Sylwia to przykład osoby, która doskonale wie, co ma robić, ale tego po prostu nie robi i szuka wymówek.

Brak zaangażowania często wynika z obaw i lęków, więc skoro mówimy o zaangażowaniu to nie możemy pominąć PORAŻKI. Możesz poświęcić pomysłowi całe sercem, czas, energię i ponieść PORAŻKĘ. Możesz również odkładać sprawy na później, działać na pół gwizda, szukać wymówek i … ponieść porażkę. Nasuwa się zasadnicze pyanie: czy warto się angażować, skoro nie ma gwarancji powodzenia? WARTO! Bo w tej pierwszej sytuacji masz pełną swiadomość, że dałaś z siebie wszystko i możesz być z siebie dumna. A w drugiej  wiesz, że mogłaś dać z siebie więcej, a tego nie zrobiłaś. To boli jeszcze bardziej. 

Charakterystyczne zachowania dla tego obszaru:

 • nie wie, co tak naprawdę chce osiągnąć
 • nie zna swojego DLACZEGO i swojej misji
 • brak kierunku

kliknij, aby pobrać

A jak jest w Twoim przypadku, nad którym obszarem powinnaś popracować?