Oczekiwania.

Te, którym sprostać nie potrafimy i te, które mamy wobec innych. I bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać, zawsze będzie coś jeszcze przed nami- kolejna prośba, kolejna groźba, kolejny szantaż emocjonalny. 

Lubimy szukać winnych i lubimy widzieć winę w innych, nie w nas samych. Ale nikt, absolutnie nikt, nie może zmusić nas do tego, aby wyrzekać się siebie w imię bycia lubianą, stawiania innych na pierwszym miejscu i zaprzeczania temu, kim tak naprawdę jesteśmy. To nasza decyzja. Nasz wybór. To my pozwalamy na przekraczanie naszych granic.

Pozwalamy, bo wierzymy, że:

..

1. Musimy zasłużyć na miłość.

Spełnianie oczekiwań innych osób ma swoje korzenie w lęku i opiera się na przekonaniu, że nie jesteśmy warte miłości, musimy na nią zasłużyć. Ile razy słyszałaś, że „grzeczne dziewczynki tak się nie zachowują”? Uczy się nas stawiać znak równości między byciem miłą, a kochaną. A miłe i „małe” dziewczynki robią to, czego się od nich oczekuje. Poświęcamy swój czas, energię i siebie, by tylko ktoś nas kochał. Cena nie gra roli.

To mit, który długo oplatał moje serce i zamykał usta. Prawda jest taka, że kiedy przestałam być grzeczną dziewczynką, stałam się wolną kobietą.

..

2. Granice są egoistyczne.

Niemal każdego dnia dostrzegam wypowiedzi kobiet(!), w których pobrzmiewa ten mit. Zdrowe granice umożliwiają nam lepsze troszczenie się o innych i co więcej, jak pokazują badania, osoby o silnych granicach są osobami najbardziej otwartymi na potrzeby drugiego człowieka! Granice są kluczem do pokochanie siebie i traktowania innych z miłością i życzliwością.

Więc kiedy następnym razem ujawni się w Tobie ten mit, zastanów się- przed czym tak naprawdę chcesz się chronić?

..

3. Jeśli pokażesz, kim naprawdę jesteś to nie będą Cię lubić.

Ile razy powiedziałaś TAK, choć z całego serca chciałaś wykrzyczeć NIE, NIE, NIE? To, kim jesteśmy nie wystarcza. Dopasowywanie się w imię bycia lubianą i akceptowaną, bierze górę nad byciem w zgodzie ze sobą, nad byciem takimi, jakimi jesteśmy. Skrywamy swoje prawdziwe oblicze. Tłumimy emocje. Obawiając się tego, ktoś kiedy pozna prawdę, że ktoś kiedyś, dowie się, co tak naprawdę myślimy i czujemy. Te nieakceptowalne części nas samych pozostają w ukryciu.

W rezultacie nie tylko nie wyznaczamy granic, ale również nie wyrażamy prawdy o tym, kim jesteśmy.

..

 

Powiedz NIE: przedkładaniu czyichś potrzeb nad Twoje własne, miłości, na którą trzeba zasłużyć, życiu cudzym życiem.

..

Powiedz TAK: głoszeniu prawdy o tym, kim jesteś, miłości, w której możesz być w pełni sobą, sobie- takiej, jaka jesteś. Powiedz TAK życiu w zgodzie ze sobą.

 

A jeśli chcesz nauczyć się wyznaczać zdrowe granice i przestać spełniać oczekiwania innych ludzi, to koniecznie sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam. Droga do wolności zaczyna się tutaj.