ja

Ile jesteś wstanie poświęcić, aby trwać przy kimś kogo obdarzyłaś miłością?

Zapewne wiele. Ale czy poświęcasz też siebie?

 

Ku mojej ogromnej radości dyskusja na temat autentyczności nabiera rozmachu.

Z każdej strony docierają do nas wezwania, aby być sobą (ja też do tego nawołuję :)). Jest jednak kwestia, której się nie porusza- jaką cenę musimy zapłacić za bycie sobą, za bycie inną, niż się od nas oczekuje.

Bądź sobą, bądź niezależna, bądź szczuplejsza, zrób to, zrób tamto,  siedź prosto, rozmawiaj z innymi, nie rób tak– brzmi znajomo? Ludzie mają zadziwiającą skłonność do porządkowania świata według własnych zasad, narzucania tego, co im wydaje się słuszne. Za tymi słowami kryją się określone intencje. Chcą, abyśmy zachowywały się w określony sposób i za tym chceniem kryje się jakaś potrzeba. I często, zamiast rozpocząć dialog i otworzyć się na poznanie i odrębność drugiego człowieka, staramy się dopasować go w ramy naszego świata. Jeśli żywimy przekonanie, że kwiaty od ukochanego są dowodem miłości, to ich brak może zacząć budzić spory niepokój. Nie zastanawiamy się, czy takie działanie jest zgodne z jego charakterem. Na inność w naszym małym świecie nie ma często miejsca.

Kiedy z całych sił chcemy zatrzymać kogoś przy sobie, dopuszczamy się zdrady. Zdradzamy siebie. Próbujemy być kimś, kim nie jesteśmy, udajemy.

Całkowicie zapominając, że prawdziwe, głębokie relacje tworzą ludzie, którzy  nie wyrzekają się siebie dla kogoś innego.   Bycie naprawdę sobą w relacjach z innymi ludźmi oznacza wierność temu, kim jesteśmy, bez względu na ich oczekiwania i potrzeby.

Skoro życzymy sobie, by inni respektowali nasze prawo do BYCIA SOBĄ, to również i my musimy zaakceptować ODRĘBNOŚĆ drugiego człowieka. Bądź świadoma swoich potrzeb i oczekiwań i KOMUNIKUJ  je  jasno i czytelnie. Nie oczekuj, że ktoś odczyta twoje myśli i zacznie zachowywać się według twojego uznania. Związek to jedność, ale i odrębność właśnie. To czyni go pięknym!

 

Relacji, w których będziesz naprawdę sobą- tego Ci życzę!

Wędrująca z wilkami,

Magda