„Przewodnik Wędrowca”- Tristan Gooley

Wydawnictwo Otwarte- tutaj możesz przedpremierowo kupić książkę

Już jakiś czas nosiłam się z zamiarem stworzenia tutaj na stronie „Wędrującej listy lektur”, bo jestem nałogowym czytaczem i chciałabym się tutaj dzielić książkami, które moim skromnym zdaniem warto przeczytać. I cieszę się, że nowy dział na stronie rozpoczynam właśnie od tej pozycji.

Podobno nie ocenia się książki po okładce, ale jak tylko ją zobaczyłam, wiedziałam, ze musi być moja. Wędrówki stały się częścią mojego życia od 2011 roku. Trochę ze wstydem muszę jednak przyznać, że do tej pory wędrówki ograniczały się do obserwacji samej siebie, psiego towarzysza, nieba (aby ewentualnie zdążyć przed deszczem), patrzenia się w las i podziwiania widoków. Jednak ta książka wywróciła mój wędrujący świat do góry nogami, bo stałam się uczniem przyrody i jak się okazało z każdą kolejną stroną, bardzo początkującym. Ale niezmiernie cieszy mnie fakt, że to natura stała się moim przewodnikiem.

To nie jest książka, którą się czyta na raz, ale pozycja, do której wielokrotnie się wraca. Zawiera ponad 850 wskazówek, które przybliżają i odkrywają przed nami zagadkowy świat przyrody. Poniżej malutki wycinek:

  • Czy wiesz, że korzenie drzew mogą być używane do wskazywania stron świata?
  • Czy wiesz, że wierzby i modrzewie są oznaką czystości powietrza?
  • Czy wiesz, że ptaki nie odzywają się bez potrzeby?
  • Czy wiesz, że obserwując owady możemy przewidzieć pogodę?

To tylko kropla w morzu wskazówek zawartych w tej książce. Zastanawiałam się, czy zdradzać więcej, czy zamieszczać większe opisy, ale doszłam do wniosku, że na tym poprzestanę, aby nie okradać się z tej wyjątkowo odkrywczej podróży.

Zdanie, które jest chyba najlepszym podsumowaniem tej książki:

„Zwierzęta zmuszają nas, aby patrzeć ponad to, co jest oczywiste”.

To zdanie urzekło mnie kompletnie i podpisuję się pod nim w pełni. Bo widzę to na co dzień w trakcie mojej pracy ze zwierzętami i w ich kontakcie z ludźmi. Ale po lekturze tej książki dodałabym, że to natura zmusza nas do patrzenia ponad to, co oczywiste i ta książka jest na to dowodem.

Jeśli chcesz zamienić swój spacer w wyjątkową przygodę to jest to obowiązkowa pozycja dla Ciebie. A co więcej, dzięki uprzejmości „Wydawnictwa Otwarte” możecie wygrać egzemplarz przewodnika.

KONKURS

Na FB Wędrującej pod postem (przypięty post na stronie) o książce napisz odpowiedź na następujące pytanie: Czym wędrówki są dla Ciebie?

Najciekawszy komentarz nagrodzę książką. Na Wasze komentarze czekam do dnia 1.08. (do godz. 10.00). Ogłoszenie wyników- 2.08. o godz. 8.00. Powodzenia 🙂