Ten tekst zawiera wezwanie do konkretnego działania, więc jeśli wolisz narzekać na swój los lub czekać na księcia na białym koniu, który go odmieni, niż w końcu samej zacząć coś robić- nie czytaj, szkoda twego czasu!

Zamiast obdarzyć siebie zaufaniem, że twoje pomysły są ważne i wystarczająco istotne, by pokazać je światu, wolisz chować je głęboko w szufladzie lub działać na pół gwizdka. Zamiast dać sobie odpowiednio dużo przestrzeni na rozwój, pomyłki i naukę, w zamian pozostawiasz wiele miejsca na to, by zejść innym z oczu i udawać, że to wcale nie ma znaczenia.

Bo przecież nie jesteś jeszcze gotowa, bo przecież jeszcze nie dopracowałaś wszystkiego perfekcyjnie, nie masz jeszcze wystarczających umiejętności i doświadczenia, mówiąc w skrócie NIE JESTEŚ GOTOWA! Oczywiście, możesz analizować swój pomysł wzdłuż i wszerz. Rozbierać go na kawałki, przyglądać się pod lupą, zasięgać porad wszystkich wokół i dalej rozważać, zastanawiać się, co i jak zrobić. Rozmyślania, kolejne kursy, dyplomy wpisują się w strefę komfortu, a konkretne działanie już niestety nie. Całe swoje siły skupiasz na wszystkim, co odwlecze ten moment, bo wciąż nie wiesz, czy powinnaś to zrobić.

Prawda pierwsza: tylko działając dowiesz się, czy podążasz we właściwym kierunku

Masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz

Cenisz kobiety, które mówią o tym, co dla nich ważne, wyznaczają granice, dbają o siebie, realizują swoje pomysły z wielkim rozmachem. Po ciuchu zazdrościsz im tego. Nie wiesz, gdzie tkwi ich sekret i z uporem śledzisz każde ich poczynania. Zamiast odkryć swój unikalny głos, naśladujesz cudze. Chcesz być taka, jak one. I nie wiadomo, skąd wyrobiłaś sobie przekonanie, że one przecież się nie boją, nie mają wątpliwości, wiedzą wszystko. Jednak, gdzieś tam w środku wiesz, że to totalna bzdura, ale wolisz w nią wierzyć, bo to zawsze jakieś wytłumaczenie twojej niemocy. Strach przybiera rozmaite formy- boimy się zacząć, boimy się kontynuować, boimy się zakończyć. Boimy się zmian. Boimy się stać w miejscu. Boimy się sukcesu, boimy się porażki.

Prawda druga: możesz się bać i być odważna w tym samym momencie (nie ma odwagi bez strachu)

Kiedy zakładałam firmę nie było mnie stać na wynajęcie profesjonalisty, który stworzy moją stronę. A terminy takie, jak worpdress, widgety, dns, css były dla mnie czarną magią. Strona była dla mnie podstawą, nie wyobrażałam sobie, żeby jej nie mieć. Godzinami czytałam fora, oglądałam filmiki na youtubie i stworzyłam swoją pierwszą stronę (ba! teraz nawet koduje!). Miałam wszystko, czego potrzebowałam- umiejętność nauki,  otwartość na to, co nowe, ciekawość i przede wszystkim byłam zdeterminowana, aby to osiągnąć. Ty również masz te cechy w sobie!

 

Krótka opowieść o podcinaniu sobie skrzydeł

-To nie jest odpowiedni moment -tyle się teraz dzieje, poczekam, aż trochę się uspokoi, będę mieć więcej czasu, dzieci dorosną.

-Nie jestem jeszcze gotowa – poczekam, aż będę odważniejsza, pewniejsza siebie, aż zdobędę odpowiedni kwalifikacje, doświadczenie, dyplom itp. itd.

-Coś ze mną jest nie tak- skoro tak ciężko mi idzie, czuję opór i frustrację to coś musi być ze mną nie tak,  to na pewno się do tego nie nadaję. Gdybym tylko była mądrzejsza, odważniejsza, pewniejsza siebie.

-Tylko ja mam z tym problem– nikt inny na świecie nie ma takich problemów, jak ja. Inni odnieśli sukces z dnia na dzień, no może w kilka tygodni, a mnie nic nie wychodzi.

-Czy to, co mówię ma sens? Jest różnica pomiędzy informacją zwrotną, a oczekiwaniem potwierdzenia wartości Twojego pomysły i siebie samej. Nie ufasz sobie w pełni, potrzebujesz akceptacji i uznania ze strony innych.

-Nie mam pieniędzy, by to zrobić! Tak, to faktycznie problem (taki żart). Jak już wiesz, kiedy zakładałam moją firmę nie było mnie stać na stworzenie strony, więc sama się nauczyłam. 

-Kobieta kobiecie wilczycą, więc nie zdradzę, nie podzielę się, nie poproszę, bo ktoś ukradnie, zgapi, bo komuś się uda. Lepiej siedzieć cicho. Nie wesprę nikogo, a jak już do osoby, które nie mają nic wspólnego z tym, co robię ja, bo nie daj boże stracę potencjalnych czytelników/klientów/fanów.

-Muszę być perfekcyjna- pokazywanie swego dzieła światu jest równoznaczne z wystawieniem się na krytykę. Wierzysz, że jeśli będziesz idealnie wyglądać, pracować i zachowywać się to unikniesz krytyki i bólu.

-Nie wiem, czego chcę, więc będę robić NIC – komentarz zbędny.

Kobiety stosują większość z tych technik nawykowo i nałogowo. Pokuszę się o stwierdzenie, że w niektórych dochodzą do poziomu mistrzowskiego (ja również kilka z nich opanowałam perfekcyjnie). Wiem, jak to jest, kiedy sama sobie podcinasz skrzydła w relacjach, w życiu, w pracy.

 

Nie musisz mieć wielkich skrzydeł, aby nauczyć się latać

Czy mówiąc mniej metaforycznie, jeśli czekasz na moment, aż będzie w 100% pewna siebie, odważna, gotowa to… czekaj dalej. Możesz mieć małe skrzydła i uczyć się wzbijać po to, co dla Ciebie ważne, po siebie, po relacje oparte na szacunku, po pracę, po książkę, którą pragniesz napisać. Możesz. Bo jeśli masz w sobie, jakiś palący pomysł, to oznacza, że gdzieś tam jest ktoś, kto potrzebuje go usłyszeć.

Chcesz coś zmienić? Działaj już teraz.

  • Marzysz o napisaniu książki? Zacznij od artykułu, który wyślesz do gazety lub napisz dedykację (skierowaną do czytelników), która znajdzie się na pierwszej stronie.
  • Marzysz o założeniu własnego biznesu? Stwórz ankietę i sprawdź, jakie są zapotrzebowania.
  • Marzysz o założeniu własnego bloga? Zacznij od fanpage i tam nawiąż kontakt z czytelnikami.
  • chcesz podróżować po świecie i pisać reportaże? poszukaj osób w Twoich okolicach, na pewno znajdziesz kogoś kto ma interesującą historię do opowiedzenia

Co małego możesz zrobić już teraz? Jedna mała rzecz.

No dalej wiem, że stać się na to. Co to będzie?